Zaloguj się w bunkrach

W dniu 26 marca 2024 roku Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza, przeprowadziła kolejną inicjatywę edukacyjno – historyczną dla uczniów z terenu naszego powiatu. W ramach realizacji projektu „Zaloguj się w bunkrach”, zorganizowaliśmy żywą lekcję historii, szlakiem sochaczewskich fortyfikacji okresu
II wojny światowej. Tym razem nasi uczniowie wspólnie z uczniami oraz Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi w Rybnie, im. Zygmunta Pruskiego mieli przyjemność uczestniczyć w tym szczególnym wydarzeniu.
Była to doskonała okazja do spotkań pozaszkolnych oraz udziału w niekonwencjonalnej formie edukacji historycznej. Mieliśmy szansę zapoznać uczestników z historią miasta, związaną z okresem okupacji i przymusową pracą mieszkańców naszego regionu na rzecz niemieckiej III Rzeszy, ale nie tylko.
Pierwsza część spotkania odbyła się w okolicach ulic Długiej i Partyzantów, gdzie pokazaliśmy i omówiliśmy historię kilku dobrze zachowanych schronów znajdujących się na trasie otwartej ścieżki edukacyjnej.
Kolejnym i niezwykle ważnym elementem tej podróży historycznej, było przypomnienie uczestnikom tragicznych, choć bohaterskich losów żołnierzy armii Poznań i Pomorze, spoczywających na trojanowskim cmentarzu a także żołnierzy Armii Krajowej poległych w starciu z Niemcami pod Bronisławami w dniu 4 kwietnia 1944 r. oraz ofiar terroru hitlerowskiego z lat okupacji. Zapaliliśmy symboliczne znicze, oddając hołd żołnierzom oraz cywilom poległym w czasie wojny.
Następnie przejechaliśmy na lewobrzeżną część Sochaczewa do zrewitalizowanych schronów przy ul. Kątowej i ul. Lubiejewskiej.
Dla uatrakcyjnienia spotkania przeprowadziliśmy szkolenie mające na celu wyuczenie postaw strzeleckich oraz prawidłowego celowania do celów stałych z wykorzystaniem replik karabinków m.in. AKSU, AK47, AK74, SKORPION. Strzelania ASG, polegające na strzelaniu kulkami plastikowymi cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Dodatkowo uczestnicy trenowali celność rzutu granatami trzonkowymi oraz przeszli niezwykle ciekawe szkolenie minerskie, z wykorzystaniem atrapy min, z tematyki zagrożenia pod kątem występowania przedmiotów niebezpiecznych oraz zachowania się na terenie zaminowanym.
Największe zainteresowanie wzbudziło jednak szkolenie z posługiwania się wykrywaczami metalu, które poprowadzili nasi przyjaciele z Sochaczewskiej Grupy Odkrywców Historii. Dzięki koledze Tomaszowi Kochanowi po raz pierwszy na schrony przyjechał chyba najpopularniejszy samochód osobowo-terenowy konstrukcji amerykańskiej z okresu II wojny światowej – jeep Willys MB.
Wydarzenie podsumowaliśmy przy ognisku, oczywiście z pieczeniem kiełbasek. Dziękujemy za wspaniałą atmosferę spotkania i miłe słowa.
„Partnerem wydarzenia była Fundacja Totalizatora Sportowego”

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*